CIĄŻA I PORÓD W STANIE HIPNOZY

hipnoza w ciazy

Ciąża i poród w stanie hipnozy

Czy poród może być satysfakcjonującym przeżyciem?

Gdyby zapytać współczesne kobiety, co sądzą o porodach, większość udzieliłaby odpowiedzi o pełnym strachu, bólu i niemiłych doznaniach wydarzeniu. Ale skoro natura dała nam kobietom ten przywilej, aby uczestniczyć bezpośrednio w cudzie narodzin, warto sobie zadać pytanie – czy to doświadczenie może być inne?

Czy mimo lęku i obaw, które towarzyszą temu wydarzeniu, nie możemy stworzyć pełnego miłości czynu, który pozwoli naszemu dziecku spokojnie przyjść na świat, a nam kobietom da moc i siłę, jakiej możemy doznać w takim natężeniu jedynie wtedy, gdy wydamy na świat nowe życie?...

Wiem, że jest to możliwe poprzez właściwe nastawienie do porodu, znam kobiety, które uważają poród za szczególnie duchowy moment w swoim życiu.

Przypominam sobie swój drugi poród, kiedy bez żadnej wiedzy (osobiście nie słyszałam o szkole rodzenia), bazując jedynie na doświadczeniu z pierwszego porodu, skupiłam całą uwagę na dziecku i na przeświadczeniu, że to ode mnie zależy, ile potrwa i jak będzie przebiegał (w jakim natężeniu) proces narodzin. Pamiętam, jak skierowałam uwagę do środka, skupiając uwagę na oddechu, a ból odsuwając na dalszy plan.

Pamiętam też to uczucie radości i siły, jaka towarzyszyła mi po zakończonym porodzie. Właśnie o tej sile i mocy mówią kobiety, które urodziły w sposób naturalny. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim jest to dane, ponieważ niektóre kobiety nie mogą tego doświadczyć ze względów medycznych, swoje słowa kieruję przede wszystkim do tych z Was, które ze strachu wybierają rozwiązanie w postaci cesarskiego cięcia.

Dlaczego naturalny poród?

Naturalne przejście dziecka przez kanał rodny wyposaża dziecko we florę bakteryjną, korzystną dla jego układu trawiennego, inaczej niż w przypadku cesarskiego cięcia, kiedy noworodek styka się najpierw z bakteriami szpitalnymi. Naturalny poród daje dziecku również czucie własnego ciała oraz orientację w przestrzeni poprzez stymulację jego ciała w trakcie narodzin,  odważę się w tym miejscu również twierdzić, że dzięki temu jest lepiej wyposażone, aby radzić sobie w życiu.
Naturalny poród to także łatwiejsze rozpoczęcie procesu laktacji i szybsze dochodzenie kobiet do sprawności fizycznej.


A gdyby jeszcze po wszystkim wyglądać jak księżna Kate

A gdyby jeszcze po wszystkim wyglądać jak księżna Kate, która po paru godzinach, jakie minęły od urodzeniu trzeciego potomka, z uśmiechem na twarzy pozowała fotoreporterom.

Uważam, że jest to możliwe, kiedy przygotujemy się do porodu za pomocą hipnozy (ponoć tak właśnie było w przypadku księżnej Kate).

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat hipnozy, zapraszam do lektury wcześniejszych wpisów. Powiem w tym miejscu jedynie, że jest to naturalny stan, pełen relaksu i odprężenia.

Jak hipnoza może pomóc w ciąży


                                                                                                 "Minuta wychowania dziecka w okresie wewnątrzmacicznym
warta jest miesiąca jego kształcenia po urodzeniu"
dr David Cheek


Rozluźnienie i relaks, jakie są udziałem kobiety poddawanej hipnozie, ma bezpośredni wpływ na noszone dziecko, czuje się ono akceptowane, a komunikaty, jakie otrzymuje od matki o przyjaznym i bezpiecznym świecie, wyposaża je na całe życie.

W okresie ciąży pracujemy nad nawiązywaniem relacji z nienarodzonym dzieckiem. Dziecko odbiera w tej fazie bodźce na drodze neurohormonalnej. Jeżeli od kobiety w ciąży bije szczęście i radość, to do krwi uwalniają się endorfiny i dziecko niejako jest kąpane w neurohormonach szczęścia. Badania wykazały, że nawiązanie głębokiej relacji matki będącej w ciąży ze swoim dzieckiem, uczy je budowania prawidłowych relacji w późniejszych latach*.

Praca z kobietą w ciąży polega przede wszystkim na wyrobieniu pozytywnego nastawienia do okresu ciąży i porodu. Hipnoza to naturalny stan, którego można się nauczyć dla własnych korzyści i tak jak każda nauka wymaga powtarzalności oraz czasu. Stosowanie hipnozy podczas porodu wspiera dojrzałość kobiety, gdyż jest ona zdolna osiągnąć cel (urodzenie dziecka w naturalny sposób), pomimo cierpienia i trudności.

W jaki sposób hipnoza może ułatwić poród?

- poprzez zniekształcenie percepcji czasu kobieta ma przeświadczenie, że czas pomiędzy skurczami uległ wydłużeniu (kobiety nawet czasami w tym czasie przysypiają), a sam skurcz przebiega szybko;

-poprzez zastosowanie techniki analgezji kobieta kontroluje ból i jest w stanie nawet go nie odczuwać;

-poprzez stosowanie sugestii kobieta może mieć wrażenie przebywania w sprzyjających warunkach (np. na łonie natury), co sprzyja odprężeniu.

Jeżeli zainteresował Cię poród w stanie hipnozy, zapraszam do kontaktu.


Przygotowanie do naturalnego porodu w stanie hipnozy- ilość sesji 6-10. Praca jest rozłożona na parę m-cy. Cena jednej (godzinnej sesji)- 100 zł.
*U.Tatj-Puzyna, D.Sys „Znaczenie pierwszej relacji w życiu czowieka” -Kwartalnik Naukowy 3(19)2014

 

 

jeśli masz więcej pytań
skontaktuj się ze mną mailowo
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub zadzwoń
+48 602 53 25 54

umów się na sesje hipnozy
47-400 Racibórz,
ul. Gdańska 86
(zobacz na mapie) 
PRACA Z BÓLEM W HIPNOZIE

praca z bolem

Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby w swoim życiu bólu. I dobrze... Ból bowiem pełni funkcję alarmująco-obronną i w ten sposób chroni nas przed poważniejszymi konsekwencjami. Informuje nas nie tylko o zagrożeniu, ale wyzwala różnorodne zachowania, dzięki którym radzimy sobie z tym, co szkodle dla naszego życia, czy zdrowia. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy wkładamy rękę do wrzątku i nie odczuwamy bólu. Poparzona ręka i trudne gojenie jakie występuje w przypadku poparzeń, narażają nas na jeszcze poważniejsze konsekwencje, jakim jest zagrożenie infekcją, ...

czytaj więcej ...
Hipnoza terapeutyczna

hipnoza

 Na temat hipnozy powstało wiele nieporozumień. Za prawie każdym razem, kiedy mówię, czym się zajmuję, widzę podejrzliwe spojrzenia. Do takiego stanowiska z jednej strony przyczyniła się niewiedza, mało tak naprawdę mówi się, czym jest hipnoza i jakie korzyści daje, a z drugiej rynek medialny, wszelkiego rodzaju hipnozy sceniczne, podczas których uczestnicy zapominają swoich imion, a w stan hipnozy wchodzą momentalnie, po sygnale hipnotyzera, opadając nieruchomo, na przykład na oparcie fotela.

czytaj więcej ...
Książki o rozwoju osobistym

home 3

Uwielbiam czytać książki, zwłaszcza te z tematyki szeroko rozumianego rozwoju osobistego.

 To, czego się z nich dowiaduję, staram się realizować w życiu codziennym. Uważam, że tylko takie działanie daje wymierne efekty.
Dlatego na tej stronie będę chciała  zachęcić Ciebie do czytania. Wiedza to pierwszy krok. Jeżeli wiesz  „jak”, to pozostaje przyjąć „kiedy”, a reszta jest pracą. Tymczasem zachęcam Ciebie do przeczytania książek, które mnie samą w ostatnim czasie zainspirowały, pozwoliły bowiem uwierzyć, że mogę żyć inaczej, lepiej.

czytaj więcej ...
Dlaczego warto wybrać hipnozę

hipnoza1

Dlaczego moim zdaniem warto wybrać hipnozę?

Artykuł ten powstał, bo jakiś czas temu postanowiłam bronić dobrego imienia hipnozy  jako metody pracy z problemami, nie  tylko dlatego, że się nią zajmuję i uważam  za jedną z najskuteczniejszych metod, ale głównie ze względu na twórcze podejście do klienta.

„Jest pełna niespodzianek i autentycznych odkryć, których pacjent dokonuje sam; a to, co się samemu odkryje ma znacznie większą siłę, niż to, co nam ktoś przekazał”*.

czytaj więcej ...
Odpowiedzialność czyli ze sobą za pan brat

blog1


 

Szczęśliwe i spokojne życie, któż o takim nie marzy?

Życie bez problemów i trosk, w zdrowiu i miłości. Sielanka! Prawda wygląda jednak często inaczej, żyjemy w stresie, pośpiechu, z rosnącym niezadowoleniem i poczuciem bycia niezrozumianym przez innych. Często wydaje się nam, że nie mamy wyjścia, głosimy hasło: "takie życie", a stąd już niedaleko do depresji czy choroby.

czytaj więcej ...