CIĄŻA I PORÓD W STANIE HIPNOZY

hipnoza w ciazy

Ciąża i poród w stanie hipnozy

Czy poród może być satysfakcjonującym przeżyciem?

Gdyby zapytać współczesne kobiety, co sądzą o porodach, większość udzieliłaby odpowiedzi o pełnym strachu, bólu i niemiłych doznaniach wydarzeniu. Ale skoro natura dała nam kobietom ten przywilej, aby uczestniczyć bezpośrednio w cudzie narodzin, warto sobie zadać pytanie – czy to doświadczenie może być inne?


Czy mimo lęku i obaw, które towarzyszą temu wydarzeniu, nie możemy stworzyć pełnego miłości czynu, który pozwoli naszemu dziecku spokojnie przyjść na świat, a nam kobietom da moc i siłę, jakiej możemy doznać w takim natężeniu jedynie wtedy, gdy wydamy na świat nowe życie?...

Wiem, że jest to możliwe poprzez właściwe nastawienie do porodu, znam kobiety, które uważają poród za szczególnie duchowy moment w swoim życiu.

Przypominam sobie swój drugi poród, kiedy bez żadnej wiedzy (osobiście nie słyszałam o szkole rodzenia), bazując jedynie na doświadczeniu z pierwszego porodu, skupiłam całą uwagę na dziecku i na przeświadczeniu, że to ode mnie zależy, ile potrwa i jak będzie przebiegał (w jakim natężeniu) proces narodzin. Pamiętam, jak skierowałam uwagę do środka, skupiając uwagę na oddechu, a ból odsuwając na dalszy plan.

Pamiętam też to uczucie radości i siły, jaka towarzyszyła mi po zakończonym porodzie. Właśnie o tej sile i mocy mówią kobiety, które urodziły w sposób naturalny. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim jest to dane, ponieważ niektóre kobiety nie mogą tego doświadczyć ze względów medycznych, swoje słowa kieruję przede wszystkim do tych z Was, które ze strachu wybierają rozwiązanie w postaci cesarskiego cięcia.

Dlaczego naturalny poród?

Naturalne przejście dziecka przez kanał rodny wyposaża dziecko we florę bakteryjną, korzystną dla jego układu trawiennego, inaczej niż w przypadku cesarskiego cięcia, kiedy noworodek styka się najpierw z bakteriami szpitalnymi. Naturalny poród daje dziecku również czucie własnego ciała oraz orientację w przestrzeni poprzez stymulację jego ciała w trakcie narodzin,  odważę się w tym miejscu również twierdzić, że dzięki temu jest lepiej wyposażone, aby radzić sobie w życiu.
Naturalny poród to także łatwiejsze rozpoczęcie procesu laktacji i szybsze dochodzenie kobiet do sprawności fizycznej.


A gdyby jeszcze po wszystkim wyglądać jak księżna Kate

A gdyby jeszcze po wszystkim wyglądać jak księżna Kate, która po paru godzinach, jakie minęły od urodzeniu trzeciego potomka, z uśmiechem na twarzy pozowała fotoreporterom.

Uważam, że jest to możliwe, kiedy przygotujemy się do porodu za pomocą hipnozy (ponoć tak właśnie było w przypadku księżnej Kate).

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat hipnozy, zapraszam do lektury wcześniejszych wpisów. Powiem w tym miejscu jedynie, że jest to naturalny stan, pełen relaksu i odprężenia.

Jak hipnoza może pomóc w ciąży


                                                                                                 "Minuta wychowania dziecka w okresie wewnątrzmacicznym
warta jest miesiąca jego kształcenia po urodzeniu"
dr David Cheek


Rozluźnienie i relaks, jakie są udziałem kobiety poddawanej hipnozie, ma bezpośredni wpływ na noszone dziecko, czuje się ono akceptowane, a komunikaty, jakie otrzymuje od matki o przyjaznym i bezpiecznym świecie, wyposaża je na całe życie.

W okresie ciąży pracujemy nad nawiązywaniem relacji z nienarodzonym dzieckiem. Dziecko odbiera w tej fazie bodźce na drodze neurohormonalnej. Jeżeli od kobiety w ciąży bije szczęście i radość, to do krwi uwalniają się endorfiny i dziecko niejako jest kąpane w neurohormonach szczęścia. Badania wykazały, że nawiązanie głębokiej relacji matki będącej w ciąży ze swoim dzieckiem, uczy je budowania prawidłowych relacji w późniejszych latach*.

Praca z kobietą w ciąży polega przede wszystkim na wyrobieniu pozytywnego nastawienia do okresu ciąży i porodu. Hipnoza to naturalny stan, którego można się nauczyć dla własnych korzyści i tak jak każda nauka wymaga powtarzalności oraz czasu. Stosowanie hipnozy podczas porodu wspiera dojrzałość kobiety, gdyż jest ona zdolna osiągnąć cel (urodzenie dziecka w naturalny sposób), pomimo cierpienia i trudności.

W jaki sposób hipnoza może ułatwić poród?

- poprzez zniekształcenie percepcji czasu kobieta ma przeświadczenie, że czas pomiędzy skurczami uległ wydłużeniu (kobiety nawet czasami w tym czasie przysypiają), a sam skurcz przebiega szybko;

-poprzez zastosowanie techniki analgezji kobieta kontroluje ból i jest w stanie nawet go nie odczuwać;

-poprzez stosowanie sugestii kobieta może mieć wrażenie przebywania w sprzyjających warunkach (np. na łonie natury), co sprzyja odprężeniu.

Jeżeli zainteresował Cię poród w stanie hipnozy, zapraszam do kontaktu.


Przygotowanie do naturalnego porodu w stanie hipnozy- ilość sesji 6-10. Praca jest rozłożona na parę m-cy. Cena jednej (godzinnej sesji)- 100 zł.
*U.Tatj-Puzyna, D.Sys „Znaczenie pierwszej relacji w życiu czowieka” -Kwartalnik Naukowy 3(19)2014

 

 

jeśli masz więcej pytań
skontaktuj się ze mną mailowo
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub zadzwoń
+48 602 53 25 54

umów się na sesje hipnozy
47-400 Racibórz,
ul. Bema 28/4
(zobacz na mapie)