PRACA Z BÓLEM W HIPNOZIE

praca z bolem

Nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby w swoim życiu bólu. I dobrze... Ból bowiem pełni funkcję alarmująco-obronną i w ten sposób chroni nas przed poważniejszymi konsekwencjami. Informuje nas nie tylko o zagrożeniu, ale wyzwala różnorodne zachowania, dzięki którym radzimy sobie z tym, co szkodle dla naszego życia, czy zdrowia. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy wkładamy rękę do wrzątku i nie odczuwamy bólu. Poparzona ręka i trudne gojenie jakie występuje w przypadku poparzeń, narażają nas na jeszcze poważniejsze konsekwencje, jakim jest zagrożenie infekcją, ...

... bo przecież nic nas nie boli i nadal wykonujemy czynności bez żadnych ograniczeń, narażając naszą poparzoną rękę na wszelkiego rodzaju otarcia, zabrudzenia itp.

A przecież jest jednostka chorobowa, zwana analgezją wrodzoną, w której ludzie w ogóle nie odczuwają bólu, co stwarza zagrożenie ich życia. Dzieci dotknięte tą chorobą mogą osiągnąć wiek dojrzały, ale ich przewidywna długość życia jest dużo krótsza od reszty populacji, z uwagi na brak reakcji na stany zagrażające zdrowiu  życiu, takie jak: oparzenia, skaleczenia, złamania itp*

Z drugiej strony odczuwanie permanentnego bólu staje się przyczyną lęku, a wystepujące przy tym cierpienie może doprowadzić do depresji. W związku z powyższym warto zapoznać się z rozwiązaniami jakie w tej sytuacj proponuje hipnoterapia.

Hipnoterapia jest skuteczną metodą leczenia bólu, zbadaną naukowo.

W jaki sposób pracujemy z bólem przy hipnozie?

Po pierwsze – w czasie hipnozy ciało się relaksuje i to już powoduje zmniejszenie odczuwania bólu. Jest to spowodowane tym, że bólowi towarzyszy napięcie mięśni (jako ochrona bolącego miejsca), które wzmaga jeszcze odczucie bólu, więc rozluźnienie powoduje ulgę. Wiedzą to najlepiej osoby, które złamały np. rękę. W tym wypadku bólowi towarzyszyła obawa przed poruszeniem ręki i duże napięcie. Nałożenie gipsu i nieruchomienie ręki powoduje ulgę, rozluźnienie mięśni i zmniejszenie bólu.

Po drugie- hipnoterapeuta zmienia obraz bólu, który przeobrażony może się zmniejszyć, a nawet ustąpić. Warto bowiem pamiętać, że to umysł bierze udział w kreowaniu bólu i wpływając na niego możemy zmienić odczucie bólu.

Po trzecie uczy się klienta autohipnozy, dzięki czemu może on sam kontrolować odczuwany ból, np. zmiejszając jego natężenie. Mając tym samym narzędzie, które może wykorzystywać w każdym momencie, nie będąc uzależnionym od hipnoterapeuty.

Hipnozę z powodzeniem stosuje się do walki z bólem różnego rodzaju;
•    bóle chroniczne,
•    bóle migrenowe
•    bóle krzyża
•    bóle onkologiczne, w tym bóle związane z przyjmowaniem chemio i radioterapii,
•    bóle porodowe,
•    bóle związane z procedurami i zabiegami medycznymi,
•    fantomowe bóle kończyn po amputacji,

Warto dodać, że w przypadku bóli fantomowych hipnoza jest często jedyną opcją, jaka przynosi ulgę osobom poddanym amputacji. Osoby te bowiem uskarżają się na uporczywe bóle w w nieistniejącej już kończynie, których nie są w stanie uśmierzyć żadne leki znieczulające. Pracując w hipnozie z tą częścią mózgu, która odpowiada za przechowywanie obrazu bólu jesteśmy w stanie pomóc w cierpieniu tych osób. „(...)na 37 opisanych w literaturze naukowej przypadkach bólu w fantomowej nodze dzięki hipnozie 20 pacjentów pozbyło się bólu całkowicie a 10 osób doznało ulgi pozwalającej odstawić leki”.**

Na koniec ważna informacja, żaden hipnoterapeuta nie usunie bólu niezdiagnozowanego medycznie, pierwsze kroki więc kierujemy do lekarza. A hipnoza to dobry sposób na omijanie farmaceutyków, bądź ich redukcję.

Hipnoza to też często odzyskanie radości życia po długim okresie  cierpienia.

*wikipedia - analgezja wrodzona
**Iwona Woźniakowska „Zastosowanie hipnozy w kontroli bólu- przeglad piśmiennictwa dotyczącego badań klinicznych i wybranych technik transowych”

 

 

jeśli masz więcej pytań
skontaktuj się ze mną mailowo
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub zadzwoń
+48 602 53 25 54

umów się na sesje hipnozy
47-400 Racibórz,
ul. Bema 28/4
(zobacz na mapie)